PRANA VASHYA YOGA


Prana Vashya Yoga jest dynamicznym stylem jogi. Jest to seria będąca kompozycją 60 asan połączonych vinyasą, rozpoczynająca się sekwencją Surya Namaskar.

Kluczowym elementem Prana Vashya Yoga jest oddech: z każdym wdechem bądź wydechem wiąże się określony ruch ciała. Serię wyróżnia unikana płynność: rytm oddech – ruch jest uważny, powolny i głęboki. Jej głównym celem jest świadoma praca z oddechem oraz utrzymanie jego miarowego rytmu w trakcie całej praktyki. Praktykowanie serii jest doskonałym sposobem na zachowanie sprawności i zdrowia. Praktyka jest intensywna i rozwija siłę, elastyczność i równowagę ciała, świadoma praca z oddechem wzmacnia system nerwowy.

Seria przeznaczona jest dla osób szukających kompletnego i wszechstronnego treningu dla ciała i umysłu oraz lubiących wyzwania. Jej moc tkwi w doskonaleniu powtarzalnego układu oraz obserwacji miarowo zachodzących zmian i przekraczania własnych ograniczeń. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i determinacja. Przekraczając ciało, przekracza się umysł. Siła i piękno tkwi w uczestniczeniu w samym procesie, liczy się każdy krok.

Przygoda z jogą najczęściej zaczyna się od pracy z ciałem czyli praktykowania asan. W miarę rozwoju praktyki krok po kroku joga zabiera cię do głębszego poziomu istnienia. Stopniowo poszerza się świadomość, rośnie koncentracja i kontrola, rytm oddechu łączy umysł i ciało sprawiając, że praktyka staje się lżejsza, mniej wysiłkowa. Z czasem zmysły wycofują się całkowicie a umysł wycisza się, praktykuje świadomość będąca obserwatorem oddechu i ciała. Jest to moment kiedy praktyka asan staje się medytacją.

Nie jest istotne jaki masz cel: czy chcesz wzmocnić ciało, poprawić zdrowie czy po prostu lepiej się poczuć. Nie jest istotne jak daleko chcesz dotrzeć. Każda podróż, nawet daleka zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku.